Tipy pre cestovanie s deťmi v Chiang Mai

rozpisujeme sa o aktivitách a miestach pre malé deti, o jedle, ubytovaní a nakupovaní v Chiang Mai. Dúfame že niekomu poslúži pri plánovaní cesty. Ak Vás zaujíma niečo konkrétne / bližšie, budeme radi keď nám napíšete.

Aktivity s ďetmi

V Chiang Mai sa dajú stráviť týždne a nebudete sa nudiť. Mesto je plné cestovných agentúr, ktoré ponúkajú pol-denné, denné aj niekoľko dňové výlety rôzneho druhu. Výlety za slonmi, za tradičnými kmeňmi čo žijú v horách, treky, adrenalínové preliezky v stromoch, výlety na sever k zlatému trojuholníku atď atď. Nemá cenu, aby sme vám ich sem všetky vymenovali. Určite si niečo podľa svojej nátury vyberiete z katalógu ktorejkoľvej cestovky. Našim cieľom je vybrať niekoľko aktivít, ktoré sa páčili naším ešte celkom malým deťom a zrejme nie sú na top liste cestovných agentúr. Ale stoja za to!

Veľa aktivít je mimo historické centrum, častokrát aj hodinu cesty autom (podľa dopravy).

Raňajky na trhu Warorot – vyprážaný slon, krokodíl alebo dinosaurus. Doporučujeme prísť skoro ráno (nie brunch-time), alebo pokiaľ si ráno si radi pospíte ako my, prídte si objednať svoje “zvieratko”, pani vedúca vám povie ako dlho budete čakať (my sme čakali hodinu a pol) a v medzičase si obzriete trh. Majú na ňom okrem klasiky trebárs aj živé žaby, vtáčiky, alebo rolujú čerstvé kokosové placky (ako naše vianočné) a ešte teplé sú úžasné.

Art In Paradise. Predstavte si umenie inak, s iPhone aplikáciou čo rozpohybuje obrazy na stenách, s rozprávajúcou Monou Lisou a zábavnými 3D ilúziami. V galérii vás bude naháňať biely žralok, budete môcť šplhať bambusy spoločne s pandami, preletíte sa na papierovom lietadle alebo aj na lietajúcom koberci a dostanete sa na obálku National Geographic. Deckám aj nám sa to tu veľmi páčilo a utiekli sme pred obedným slnkom.

Elephant Parade. Deti milujú slony a milujú aj maľovanie, a keď sa to spojí dohromady, máte hodinu a viac času kedy o nich nebudete vedieť 😊 Budete mať jedinečný suvenýr a ešte k tomu výťažok poputuje na záchranu slonov: http://www.elephantparade.com/elephant-parade-house/

Škola varenia. Linda nám rada pomáha v kuchyni a tak si s tatíkom vyrazila na zistiť ako uvariť niečo fajné kokosové: http://siamricethaicookery.com/

V dedinke Bo Sang sú minimálne 2 miesta, kde sa dá pozorovať, ako maliari sústredene zdobia papierové dáždniky a zároveň si kúpiť a vymaľovať svoj vlastný dáždnik. Pozor, decká budú celé zamazané od farby, ktorá nejde ľahko vyprať z oblečenia 😊 Po maľovaní si vo fabrike môžete prejsť celý proces výroby, cez tlčenie mokrého papieru, stružlikanie rukoväte, zväzovanie a lepenie jednotlivých častí k sebe atď. Namaľujú tu aj úžasné “tetovačky” na ruku.

Botanická záhrada Tweechol na bicykli je naša srdcovka. Dinosaury takmer v životnej veľkosti zo živého plotu, prekrásne druhy paliem, kaktusová pyramída a dokonca aj parádne preliezky pre decká! A aj tá jazda v detskej sedačke starého bicyklu má niečo do seba, deti na to radi spomínajú. Ako bonus tu uvidíte páva, pštrosa, ťavu či byvola. V iných, známejších, botanických záhradách detské sedačky nemajú. Prineste si vodu a snack. Je to asi polhodinu autom na východ od Chiang Mai.

Námestíčko pri Blue Noodle – malý parčík v centre obkolesený reštikami. Každý si vybere (rodičia Khao Soi, deti pizzu) a najete sa spoločne za stolíkom v tieni pod stromami. Decká môžu spokojne a pobehovať okolo kým dospeláci spláchnu jedlo Changom. Bonus je parking zadara pri predložení účtu z reštiky. Výborná lokácia aj na zaparkovanie na nedeľný trh – prídte najneskôr o štvrtej.

Vyskúšajte si dať s deťmi masáž, manikúru alebo spa.  Linda už je znalec masáži a aj keď sa vždy trochu hanbí, stále sa vypytuje kedy ju vezmeme na masáž znovu. Odporúčaná ale nami nevyskúšaná je masáž od bývalých väzenkýň (Chiang Mai Women’s Prison Massage Centre).  S princeznami sa dá zájsť aj na spoločnú manikúru (alebo len namaľovanie nechtov), napríklad v All about nails (v už spomínanom parku pri Blue Noodle)

Kto rád kŕmi zvieratká, poďte na Dutch farm. Poníky, či voľne pobiehajúce ovečky  urobia radosť každému drobcovi: https://www.dutchfarm2u.com/en/  Nestojí to za samostatnú cestu, ale je to fajn zastávka napr. na ceste do Hot Springs.

Uvar si vajíčko na tvrdo či na mäkko v miestnych Hot springs. Prútený košík ponoríte do belasej, dymiacej vody…všade sú inštrukcie koľko minút treba. Pre deti aj dospelých to bude určite netradičný zážitok. V parku pod stromami tečie kanál s vodou od 45 do 55 stupňov. Tá chladnejšia je veľmi príjemná na namočenie nôh, aj naše deti to zvládli po náročnej gymnastike na preliezkach. Bonus sú gejzíry a krásny západ slnka (cez tú paru).

Povozte sa Tuk Tukom – náš Enzo tuk tuk miluje! Pri každej príležitosti do neho vlezie, aj keď sa zrovna nikam nepotrebujeme odviezť. Pokrikuje na tuktukárov a tí automaticky zastavujú na krajnici, aby nás nabrali. Je to väčšinou rýchla a divoká jazda, je dobré nemať so sebou veľa vecí a v zákrutách sa držať 😊 A zjednávať cenu.

Buak Had Park je príjemný kľudný park v historickom centre Chiang Maiu. Pokiaľ tu zrovna neprídete v čase Kvetinového festivalu, keď sa behom týždňa park premení na výstavu farebných kvetín a praská vo švíkoch, tak tu budete skoro samy. Teda vy a stovka holubov čo očakáva, že si pre nich kúpite v stánku krmivo. Pre nich, alebo pre farebné ryby v jazierku. V stánku si za pár bahtov kúpite aj slamenú deku a piknik môže začať. A aby som nezabudla, sú tu aj preliezky a sú v tieni 😊

King’s Mother Health Park (prípadne na niektorých navigáciách je to Princess Mothers Health Garden) – pokiaľ sa ocitnete v okolí tohto parku (trebárs nakupujete v Maya nákupaku alebo objavujete kaviarničky na Nimman road), je to príjemná zastávka na zacvičenie si, zabehanie si, alebo len tak na piknik. Celá časť s drevenými preliezkami, respektíve s náradím na cvičenie je v tieni. Pri každom náradí je inštruktážna tabuľa. Okruh na behanie má len 330 metrov a je na zemi značený každých 10 metrov, takže pre malých bežcov sa z to ľahko môže stať zábavná hra. Určite sem ale nemierte len kvôli parku ak nemáte cestu okolo.

Výlet na Doi Suthep a západ slnka (počkaj na náš ďalší blog o Chiang Mai).

Kde sa najesť

Streetfood – jedlo je v Chiang Mai náboženstvom, je všade, a najlepšie nie je v reštikách, ale v stánkoch na ulici. Z reštík nás oslovili tieto:

Raňajky vo Fahtara Coffee vás dostanú! Hlavný barista vám na cappuccino (alebo kakauko) vykúzli aký obrázok chcete, záhrada s vodným mlynom je fotogenická, personál usmievavý a spoločné toilety so susediacim spa sú must-see!

V reštaurácii Nick’s s bambusovými preliezkami a detským menu, a dokonca aj s babysitterkou na preliezkach je veľká šanca, že sa vy, rodičia, v kľude najete kým sa deti budú zoznamovať s inými malými cestovateľmi na hojdačke. Lokácia v blízkosti Kráľovskej botanickej záhrady.

Suanpaak Hug Khun – reštaurácia mimo mesto, po ceste zo San Kamphaeng alebo z Mae Kam Pong (tu majú Flight of the Gibbon Zipline). Príjemne zastavenie v zeleni, medzi orchideami, s umelým jazierkom a vodopádom. Pre deti detský kútik s hojdačkami, guličkami a autíčkami. Reštika má aj vlastnú zmrzlináreň. Vo večerných hodinách tu býva nátresk, my sme stihli večeru o 6pm ešte takmer samy, ale po nás už prichádzali autobusy turistov. Jedlo ale nič moc, oplatí sa objednať vege veci (mäso bolo ako betón, keď sa nejaké našlo medzi chrupavkami) alebo len výborné kafe, shake-y.

Vegetariánska reštika Fuang pri našom prvom dome a jej šaláty (ryžovo, strukovinovo, zeleninové) sú nezabudnuteľné.

Čo na papanie pre najmenších

Nasledujúce jedlá dostať skoro všade na ulici:

Palacinky sú zaručená voľba, či už narazíte na klasické palacinky ako sa robia u nás (naplnia vám ich nutelou, banánmi, arašídovým maslom alebo aj s marshmalovs) alebo na thajské palacinky (nikede ich volajú Roti), ktoré sa robia z iného cesta (vyzerá to ako cesto na pizzu ktoré musia ponaťahovať) a naplnia ich tiež banánom a nutelou. Na trhoch su potom k aj mini lievance so zeleným sladkým kokosovým pudingom, alebo maličké ako taco vyzerajúce placky plnené tiež na sladko. Každý druh je výborný a na začiatok pobytu, kým si decká zvyknú na thajskú kuchyňu, ideálny.

Tempura shrimp – krevetka vyprážaná v cestíčku. Linda to miluje a je to super lacné.

Fried rice (vyprážaná ryža) so zeleninou, s kuraťom niekedy s ananásom nám tiež pomohla preklenúť obdobie

Mango sticky rice – sladká kokosová ryža s čerstvým mangom na vrchu. Niekde ju dostať aj luxusne naservírovanú v tvare srdiečka a s fialovou či zelenou ryžou, ale chutí stále rovnako dobre ako tá „obyčajná“.

Cashewnut chicken – ryža s kuracím mäskom a kešu. Štandardne by toto jedlo nemalo byť vôbec pálivé, ale čo kuchár to iný recept, takže je lepšie sa pri objednávaní poistiť a vyžiadať si to „no spicy“.

Crispy coconut rolls – to musíte vyskúšať! Dajú sa zohnať čerstvo rolované na trhoch, prípadne zabalené predávajú v pekárňach. Sú to kokosové oplátky ako tie naše vianočné (len lepšie).

Fruit shakes – porušili sme všetky cestovateľské poučky a od prvej chvíle sme neodolali ovocným shakom, ktoré mixujú s ľadom. Mangové, ananásové, melónové, banánové, kokosové, kávové (pre rodičov), marakujové, z dračieho ovocia…… Naše deti sú tvrdohlavý nejedlíci ovocia (Linda okrem banánu pred Thajskom nejedla žiadne ovocie!) a keď sme zistili, že tieto čerstvé shaky im idú, tak ich kupujeme každý deň. Zatiaľ nás žiadne vážne črevné ťažkosti nepostihli.

Chicken satay – grilované kuracie plátky na paličke. Dá sa kúpiť aj v stánkoch pri ceste (cca 15 bath za paličku), jednoduché a dobré.

Meat balls (asi) – predávajú v stánkoch napichnuté na paličke. Nevyzerajú vábne, ale deckám chutia.

Stewed pork knee – prekvapivo toto jedlo strašne chutilo naším obom deťom. Ryža s bravčovým mäsom z kolena, jemne okorenené, so šťavou. Najlepšie miesto na ochutnanie je v Chiang Mai od pani v kovbojskom klobúku, odporučil ju aj Anthony Bourdain. Znie to možno zvláštne, ale stojí sa u nej fronta : https://www.eatingthaifood.com/khao-kham-moo-chang-phueak/

Sticky rice in banana leaf – najviac chutila verzia s kokosom

Náš Enzo je závislák na mlieku a tak sme pár značiek vyskúšali. Favoritom je plnotučné mlieko od Meiji. Inak mlieko je tu dosť trendy, dá sa kúpiť v malých baleniach s príchuťami do aleluja. Naše deti mali najradšej pomarančové, čučoriedkové a jahodové.

Ako snack sa nám osvedčili japonské ryžové krekry Dozo, sú trošku sladké, trošku slané, balené po dvoch.

Na dobrý chleba radšej zabudnúť. Najmenšie zlo je celozrnný toastový chlieb, majú v každom obchode 7eleven.

Syru sa radšej tiež vyhnúť, alebo čakať prinajlepšom “Eidam alternatív”

Nakupovanie

7 eleven / Tesco Lotus – sú doslova na každom rohu a vybavia vás tekutinami, snackom, mliekom, jogurtami, baleným chlebom či základnou drogériou. 7eleven berie len Visu, Tesco aj Mastercard.

Vo veľkom nákupnom centre Central Airport Plaza nájdete

 • supermarket Tops Market, ktorý predáva hlavne americké/európske výrobky (ak ste napr. závislý na Barilla cestovinách a parmesane, tu ich majú)
 • elektroniku
 • všetci operátori tu majú pobočky, SIMku odporúčame od Dtac
 • oblečenie…trebárs aj detské oblečenie od OshKosh B’gosh
 • food court má prekvapivo dobrý výber za super ceny (treba si nabiť kartičku vAirport Plaza peniazmi, vo food courte sa nedá platiť v hotovosti)

Ak tam pojdete s GRABom, dostanete zlavu asi 100 thajskych bitcoinov. Vraj super nakupak je aj Maya a Central Arena, ale tam sme neboli.

Rimping supermarket má v meste niekoľko pobočiek a stoja za návštevu. Prekrásne ovocie, morské plody, pečivo. Je to trošku drahšie, ale kvalita je tomu úmerná.

Ázijci sú inak posadnutý bieliacimi prípravkami, takže odporúčam si sem pribaliť vlastný pleťový krém. V bežnom obchode som mala problém nájsť aj deodorant bez bieliacich účinkov (aj pazuchy musia byť biele 😊).

Plienky – mali sme obavy, že v Ázii nezoženieme veľkosť plienok na nášho 15 kilového junáka. Ale zatiaľ bez problémov vždy nájdeme obchod so značkou Mammy poko XL (12-17 kg). Tie sú vraj jedny z lepších, bez parfumov.

Alkohol v supermarketoch cez deň nekúpite (ani pivo). Predaj je povolený až po 5pm. V supermarketoch blízko benzínových čerpacích staníc je predaj zakázaný úplne. V menších baroch a rezortoch zákaz veľmi neriešia, a pivko vám radi predajú aj počas dňa.

Kde sa ubytovať

V skratke – na dlhodobé ubytovanie je dobré stráviť prvé dni v centre, požičať auto a obehávať zaujímavé AirBnB v okolí.

Chiang Mai za posledné roky mega rýchlo narástol. Traffic je dosť problém, ako aj zvukový a normálny smog. Prvé 3 dni sme strávili v AirBnB priamo v centre (teda v rámci historického “štvorca”) a hľadali tábor na ďalšie 3+ týždne.

Prečo nezostať celý čas v centre? Pre nás to bolo o kvalite ubytovania vs cena, o hluku a o vzdialenosti od miest ktoré sme chceli vidieť.

Tu sme bývali (AirBnB link). Chceli sme pôvodne sem (Green Tiger House), ale mali plno.

Najprv sme po vzore Tatranských skúšali Nimman Road. Sú tam fakt pekné serviced appartments, často s bazénom (!!), za dobré ceny. Nám sa ale nepodarilo nájsť žiadny ktorý by bol voľný (bol práve koniec januára). Obrátil som sa teda na FB skupinu kde sa toto rieši (House for rent in Chiang Mai), ozvala sa mi jedna brokerka (cez LINE, Ázijský messenger, treba mat! Jej ID som stratil, na Messengeri je pod @happynanna) ktorá našla 2 voľné…ale:

 • Nimman je tak blízko letisku, že to tam neskutočne hučí každých pár minút. Lahôdka je keď odlieta Qatar Airways:)
 • Tá oblasť je viac Williamsburg ako Thajsko…hipsterina. Myslím že som tam zahliadol aj “cronut” 🙂
 • Apartmány mali len jednu bedroom – pre nás málo na takú dlhú dobu (inak sa niekedy pomačkáme aj na jednej double bed)

Neodporúča sa hľadať si dlhodobé ubytovanie dopredu. Treba to vidieť na vlastné oči. Je tam moskytiera? Klíma/Ventilátor? Je tam hluk? Špina viac/menej ako normal? Majú filter na vodu? Dá sa na posteli spať? Dá sa vybaviť zľava?

Takže kde sme zakotvili? Cez Airbnb sme našli prekrásny dom blízko dediny/mestečka San Kampaeng. Veľký, vybavený, čistý, 2 spálne, 2 kúpeľne, terasa, kuchyňa, obrovský obyvák, v absolútne tichej a bezpečnej časti (deti sa mohli bezpečne preháňať na ulici, nemuseli sme ich furt strážiť (!!)). Asi 10-20 minút autom z centra (podľa toho kedy sa ide a koľko semaforov vás zastaví – na zelenú sa čaká dlho). Áno, bolo treba auto. Ale:

 • auto sa dá prenajať od cca 500 thajských bitcoinov na deň. My sme mali malé, nové auto s detskou sedačkou, od Budgetcatcher (facebook.com/budgetcatcher, fungujú aj na Phukete)
 • Mimo Chiang Mai je ubytko lacnejšie. Aj s autom.
 • Veľa atrakcií je vlastne mimo Chiang Mai, v okolitych dedinách a kopcoch. Príliš ďaleko na cesty skútrom…naviac s malými detmi na skútri po diaľnici…tsk tsk.
 • Auto dáva slobodu!
 • Ak si osobne “sadnete” s ownerom, čo s detmi ide veľmi ľahko, máte aj tour/culture guide-a zadara.
 • Našli sme aj domy ktoré mali auto v cene (!)

fullsizeoutput_223a

Ako získať lepšiu cenu cez AirBnB? LINE! Spojte sa s majiteľom cez LINE (email, URL, tel čísla airbnb zo správ maže). Obidve strany budú spokojné, pretože AirBnB berie nemalé čiastky obidvom. Alebo booknite prvé dni normálne a zvyšok dohodnite ústne. Prípadne ponúknite protislužbu, napr. nafotenie lepších fotiek na airbnb profil, ako radí Travel Bible.

Pozn: AirBnB máme radi, ale ich poplatky považujeme za príliš vysoké vs poskytnutý servis pri dlhodobom najme. BTW, LINE ID na majitelku nášho domu, pani Nok, je nok.light.

Nemocnice

Nájdite si nemocnicu, ktorá je pri vás najbližšie, a urobte tak predtým než ju potrebujete. Ušetrí vám to kopu stresu. Expati nám odporučili tieto:

 

Uff, dočítali ste až sem? :o)

5 thoughts on “Tipy pre cestovanie s deťmi v Chiang Mai

 1. Ahoj, skvely obsahly clanek! Zajimalo by mne vice “Tipu a triku” :-). Btw, jak deti snaseji dlouhe presuny a lety ?

  Like

  1. Ahoj, chystame viac podobnych postov 🙂 Zaujíma Ta niečo konkrétne? Deti to už zvládajú úžasne, sú tp profíci. Prvý let bol pre malého ťažký, zaspal až polhodku pred Krabi, ale odvtedy sú lety ok. Treba mať veľa snackov a powerbanku na ipad 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s